Depressziós
cukorbetegek
A cukorbetegségben szenvedők közül egyre
többen lesznek depressziósak. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a két
betegség együttese egyfajta végzetes „elegy”, melyben a komplikációk és a
halálozás kockázata nagymértékben növekszik. A jelenség okát egyelőre még nem
lehet pontosan tudni, mindenesetre nagy erőfeszítéseket kell tenni mindkét
civilizációs betegség megelőzéséért és hatékony kezeléséért. (United Press
International, 2005. október 27.)
Koleszterinszint csökkentéssel a koraszülés ellen
Norvég kutatók eredményei szerint a terhesség ideje alatti koleszterinszint csökkentő diéta csökkenti a koraszülés esélyét is. Kimutatták, hogy az alacsony koleszterin-bevitel (teljes kiőrlésű magvak, növényi olaj, tejtermékek, nem zsíros húsok, hal, zöldség, gyümölcs fogyasztása) jó hatással van a terhességre, mivel mérsékli a rossz koleszterin (LDL) mennyiségét a vérben. A statisztikák szerint a világon kb. minden 10. gyerek koraszülöttként jön a világra, ezért minden olyan lehetőség, amely javítja a helyzetet, nagy jelentőséggel bír. Jelenleg úgy tűnik, hogy egészségesebb táplálkozással a koraszülés veszélye csökkenthető. (Reuters Health, 2005. október 26.)
A körülmetélkedés véd az AIDS ellen
Bizonyítást nyert az a korábbi megfigyelés, hogy a körülmetélt férfiak nehezebben kapják el a HIV (humán immundeficiencia vírus) által okozott AIDS betegséget. A vizsgálatok szerint ily módon közel 50 %-kal csökken a fertőzés kockázata. A pontos védelmi mechanizmus még nem ismert, de feltételezik, hogy az előbőr (fityma) nélküli hímvessző nyálkahártyája megvastagszik, a szexuális aktus után gyorsan megszárad, ami megnehezíti a vírus szervezetbe jutását. Ezenkívül, az eltávolított előbőr számos célsejtet tartalmaz a vírus számára, melyek a körülmetéléssel nem állnak rendelkezésre. Ugyanakkor mindenkinek felhívják a figyelmét, hogy a körülmetélkedés csak csökkenti a kockázatot, de nem nyújt teljes védelmet e veszedelmes kórral szemben. (Reuters Health, 2005. október 26.)
A dolgozó nőknek több stressz jut
Míg a férfiak a munkahelyükön elsősorban a munkájukra koncentrálnak, addig a nők nagyon gyakran nemcsak az ottani feladatokra, hanem az otthoni kötelességekre is gondolnak, ezáltal lényegesen nagyobb stressznek vannak kitéve. Ráadásul kevesebb idejük jut a saját egészségükkel való törődésre is, ezért egyre nagyobb veszélyt jelentenek rájuk nézve a szív- és érrendszeri megbetegedések. Éppen ezért azt javasolják, hogy a nők tanuljanak meg minél több stresszoldó technikát, töltsenek minél több időt fizikai aktivitással és étkezzenek egészségesen a bajok megelőzése végett. (Canadian Press, 2005. október 25.)
A korai nyugdíj nem jelent hosszabb életet
Általános az a nézet, miszerint minél hamarabb megy valaki nyugdíjba, annál nagyobb az esélye a hosszú életre, míg minél később kerül erre sor, annál hamarabb következik be a halál. Ez a szemlélet azonban cáfolókra talált, akik azt állítják, hogy semmivel sem élnek tovább azok, akik 55–60 éves korukban kezdték a nyugdíjat, mint azok, akik 65 éves korukban kezdték meg nyugdíjas éveiket. Ez igaz mind a szegény, mind pedig a gazdag körülmények között élőkre egyaránt. Egyes esetekben pedig a tovább dolgozók hosszabb ideig éltek, mint a korábban nyugdíjazottak. Ezek szerint a munka nemcsak nemesít, de meghosszabbíthatja az élettartamot is. (Reuters Health, 2005. október 21.)
Egy amerikai felmérés szerint a 0–4 éves korú gyerekek 26 százaléka nem tud eleget aludni. Minél nagyobb a gyerek, annál kisebb az esélye arra, hogy a korosztálynál kívánatos 12–15 óra alvásidőt sikerüljön megvalósítania. A gyerekek nehezen alszanak el, éjszaka felébrednek, így nemcsak ők, hanem szüleik is kialvatlanok. A szakértők szerint nyugodtabb környezetre és élettempóra lenne szükségünk ahhoz, hogy a felnövekvő generáció is egészségesen fejlődhessen. (Reuters Health, 2005. október 19.)
Az autó levegője egészségtelen
Egyes vélemények szerint a városokban sokkal egészségesebb gyalogolni a csúcsforgalomban, mint bent ülni egy légkondicionált autó utasterében. Az autó belseje tele van a meg nem szűrt külső, szennyezett levegővel, az autó belső borításából és egyéb alkatrészeiből származó szagokkal, valamint az illatosítók szagával. Ráadásul a kocsi belsejében a levegő nem cserélődik magától, mint odakint. Emellett arra is felhívják a figyelmet, hogy az ilyen zárt terekben a legnagyobb szennyező-forrás az ember, aki folyamatosan elhasznált levegőt, baktériumokat és gombákat juttat ki. Minél többen ülnek egy autóban, annál károsabb. A probléma egyik legegyszerűbb megoldása az ablakok lehúzása és a szellőztetés, főleg a városból kiérve, ahol a külső levegő szennyezettsége már nem jelentős. (Reuters Health, 2005. október 19.)
A passzív dohányzás (mások füstjének beszívása) nem okoz ugyan asztmát, de az asztmás betegekben súlyosbítja a panaszokat. Ezért az asztmában szenvedőknek különösen kerülniük kell a cigarettafüstös helyeket, a dohányosoknak pedig nagy körültekintéssel kell lenniük irántuk. Mivel a passzív dohányzás ártalmairól egyre több bizonyíték lát napvilágot, csak helyeselni lehet a nemdohányzók védelmében hozott szigorításokat és rendelkezéseket. (Reuters Health, 2005. október 18.)
2119 Pécel, Ráday u. 12., Magyarország
ESZO Híradó –
egészségmegőrzéssel, a prevenció és
gyógyítás területén végzett
közérdekű tudományos kutatásokkal és a
Hetednapi Adventista Egyház egészségügyi
szolgálataival kapcsolatos híreket és
információkat tartalmaz.
A lap bármely részének
másolása nem kötődik a kiadó előzetes
hozzájárulásához.
Észrevételeket, javaslatokat,
híranyagokat az alábbi címre várunk: Hetednapi
Adventista Egyház – ESZO, 2119 Pécel, Ráday u. 12.;
e-mail cím: eszoinfo@adventista.hu
Az ESZO Híradó szerkesztői:
Ősz-Farkas Ernő felelős szerkesztő; Dr. Gáspár Róbert – szakmai szerkesztő; Kiss Virág – szerkesztői munkatárs; Árvai Gergely – technikai munkatárs. Honlap: www.adventista.hu/eszo