EGÉSZSÉGEDRE!
2003. február

ÉLETMÓD KLUB OROSHÁZÁN
ÉLETMÓDKLUBOK VEZETŐINEK III. ORSZÁGOS TALÁLKOZÓJA ÉS TOVÁBBKÉPZÉSE
TÚL SOK TÁPLÁLKOZÁSI PIRAMIS, TÚL SOK ZŰRZAVAR?
EUTANÁZIA- HEVES VITA ORVOSI ÉS JOGI KÖRÖKBEN
EGYRE BETEGEBB NEMZEDÉKEK JÖNNEK?
INKÁBB ÉLETMÓDVÁLTÁS
EGÉSZSÉGNEVELÉSI NAPOK MÁRCIUSBAN

ÉLETMÓD KLUB OROSHÁZÁN

2002. november 9.-én Életmód Klub alakult Orosházán. Az Életmód Klub vezetője, Baloghné Rajki Petra elmondása alapján, belmissziós céllal kezdték meg a munkát, hogy a gyülekezeti tagokkal megismertessék az egészségügyi alapelveket, hogy megtapasztalhassák azokat az áldásokat, amelyben az elvek alkalmazása során részesülhetnek. Az Életmód Klub alkalmain megvizsgálnak egy-egy egészségügyi törvényt szakmai és bibliai szempontból is. Továbbá ételbemutatókat és főzőtanfolyamokat is tartanak. Az Orosházi Életmód Klub 2003-as céljául tűzte ki, hogy egy egészségügyi expót rendezzen a városban. (VS 11)

oldal tetejére

ÉLETMÓDKLUBOK VEZETŐINEK III. ORSZÁGOS TALÁLKOZÓJA ÉS TOVÁBBKÉPZÉSE

IDŐPONT:
2003. március 23 (vasárnap) 10 órától 16 óráig.
HELYSZÍN: 1182, Budapest – Pestszentlőrinci gyülekezet, Petőfi Sándor utca 22,
PROGRAM:
10.00. órától Áhítat, imaközösség (Ősz-Farkas Ernő)
11.00 Mit tegyek, ha nincs segítőm? (Dr. Szigeti Jenő)
12.45 Ebéd
14.00 Fórum - klubvezetők 2002-2s tapasztalatai; ötletbörze (Czakó László)
15.30 Összegzés - célkitűzés - zárszó (Ősz-Farkas Ernő)

Szeretettel várunk minden érdeklődőt, klubvezetőt és azoknak a gyülekezeteknek a képviselőit, ahol ezután szeretnének életmódklubot alapítani.

oldal tetejére

TÚL SOK TÁPLÁLKOZÁSI PIRAMIS, TÚL SOK ZŰRZAVAR?

Mit kellene ennünk, mennyit és milyen gyakran – ezek a kérdések továbbra is lekötik a egészségre fokozottan összpontosító társadalmi rétegek figyelmét. Egy táplálkozási piramis felvázolja, hogy mit és mennyit kellene fogyasztanunk napi rendszerességgel. Az alapkérdés továbbra is a következő: Melyek azok az esszenciális tápanyagok, amelyek nem kerülnek be a napi étrenddel, és hogyan lehet ezeket pótolni? Túl sok szénhidrátot fogyasztunk? Mindezek mellett jelentkezik a piramis dilemma, ami súlyos kérdés lehet azoknak, akik egészségesebb életmódra törekszenek.

Dr. Stoy Proctor, a Hetednapi Adventista Egyház Táplálkozási Tanácsának vezetője, és Dr. Allan Handysides az egyház egészségügyi szolgálatok osztályának vezetője, kifejezték az új vegetáriánus táplálkozási piramissal kapcsolatos aggodalmaikat, amelyet Carol Johnston, az Arizonai Állami Egyetem dietetikus és táplálkozáskutató professzora fejlesztett ki.

A piramis, akár csak az egyház vegetáriánus táplálkozási piramisa, sok zöldséget, gabonafélét, magvakat, babféléket és más fehérjében gazdag élelmiszereket tartalmaz, valamint javasolja az olaj fogyasztását, amelyet az Egyesült Államok Mezőgazdasági Osztálya (USDA) szerint csak mértékkel kell fogyasztani. A Johnston modell a lakto-ovo és a teljes vegetáriánus étrend kombinációja, amely a zöldség részleget két csoportba osztja. A zöldségek egyik csoportját a “zöld, leveles zöldségek” képzik. A piramis szerint a hagyományos gyümölcsöket is külön kell választani az “aszalt gyümölcsöktől.” A piramis alsó szekciójába került a vízfogyasztás. Napi nyolc pohár vizet javasol vagy ennél többet a fizikai tevékenység függvényében.

Dr. Proctor és Dr. Handysides azt mondja, hogy a Johnston modell követi azokat az egészségügyi elveket, amelyet a Hetednapi Adventista Egyház már hosszú ideje képvisel, de hozzáteszik, hogy a húskérdést kivéve az USDA táplálkozási modellt nem lehet felülmúlni.

“Étkezési útmutatók az egész világon vannak, de mindegyik közel ugyanazt mondja, csak másképp. Aggaszt, hogy mindenki a saját nézeteit akarja érvényesíteni.” – mondja Proctor.

“Az egyre-másra megjelenő piramisoknak az a veszélye, hogy elveszítik jelentőségüket” – teszi hozzá Dr. Handysides. “Nagyon fontos, hogy legyen egy olyan piramisunk, amit az emberek nagy többsége érthetőnek tart. Bizonyos tekintetben jó, ha az emberek vitáznak a élelmiszercsoportokról, de lennie kell egy hivatalos táplálkozási piramisnak, ami összegzi az eddigi eredményeket. A túl sok variáció összezavarhatja az embereket.”

Johnston vegetáriánus piramisát Dr. John Scharffenberg az egyház Loma Linda-i Egyetemének táplálkozáskutató adjunktus professzora nagyra becsüli. “Kitűnő és jól átgondolt piramis, nagyon jó tudományos és referenciákra épülő okfejtő háttérrel rendelkezik” – mondja Dr. Scharffenberg. Az egyik jó dolog benne, hogy különválasztja a zöldségek és a gyümölcsök csoportját.

A piramist 2002 májusában jelentették meg az “American Society of Nutritional Sciences” táplálkozástudományi magazinban, továbbá a 2003-as tavaszi “American Dietetic Assocation’s Nutrition Education for the Public” gyakorló csoportjának hírlevelében fogják közzé tenni.

Stoy Proctor szerint az egyház vegetáriánus táplálkozási piramisának az az előnye, hogy a világ minden táján érthető. Az egyház piramisa azért is népszerű, mert a leginkább hasonlít a USDA táplálkozási piramisához.

Dr. Handysides felhívja a figyelmet arra, hogy az USDA táplálkozási piramisa csak egy táplálkozási útmutató Nem tér ki a táplálkozás minden részletére.

Az USDA rengeteg kutatást végzett és ennek függvényében kisebb módosításokat hajtanak végre a piramison a következő években, mondta Dr. Proctor. “A legnagyobb különbség az, hogy míg ők a húsról beszélnek, addig mi a húshelyettesítőkről”.

“Amikor a kormány mezőgazdasági osztálya felülvizsgálja a saját táplálkozási piramisát, figyelembe fogja venni az összes addig kiadott piramisokat. Minden megközelítést és adatot összegezni fognak a publikum számára, a lehető legegyszerűbb formában. Mindenkinek bele kell férnie az összegzésbe – ha egy javasolt élelmiszer nem elérhető bárki számára, akkor a piramis nem fog sokat segíteni – mondta Dr. Handysides

Az Adventista Egyház vegetáriánus táplálkozási piramismodelljét 1993-ban tették közzé, és mintegy 17 tudományos lap publikálta. A teljesen növényi piramist 2000-ben mutatták be a nyilvánosság előtt. “A probléma továbbra is az, hogy sok vegetáriánus, különösen a vegánok nem veszik magukhoz az összes szükséges tápanyagot. Ha nem egészítik ki étrendjüket a tejtermékekkel egyenértékű élelmiszerekkel (kalciummal és B12-vel dúsított növényi italok és készítmények), akkor étkezésükből hiányozni fognak létfontosságú tápanyagok. A Hetednapi Adventista Egyház Egészségügyi Szolgálatok Osztálya nem javasolja a teljes vegetáriánus (vegán) étrendet.” – mondja Dr. Handysides.

“A tej és tejtermékek becsmérlésének fő problémája az, hogy a vegetáriánusokat arra készteti, hogy ilyen “értéktelen és káros élelmiszert” ne helyettesítsenek a tejjel egyenértékű analógokkal. Nem azzal van a gond, hogy valaki nem akar állati eredetű termékeket fogyasztani, hanem azzal, hogy elutasítja azok helyettesítését. A tej ellen hadakozók nagy része ködösít a tejtermékek pótlásának kérdésében. Nem ellenezzük a teljesen növényi alapú étrendet, amennyiben megértik, hogy a tejben található tápanyagokra szükségük van – ha más forrásból származnak is (B1; Kalcium; D vitamin - különösen télen; jó fehérjekombináció).

Mi a helyzet a túlsúllyal? USDA táplálkozási piramist azzal vádolták, hogy az elhízást elősegíti. Van néhány kritizáló elmélet – mondja Dr. Proctor. “Az amerikaiak túlsúlyosak, mert szénhidrátokban gazdag ételeket fogyasztanak, tehát a szénhidrátok okozzák az elhízást”. Valóban lehetséges, hogy a túl sok cukor, vagy a kevés testmozgás az elhízás okozója. (A gyorséttermi láncoknak, mint McDonalds vagy Wendy’s dupla vagy tripla adag hamburgerei vannak és az emberek mind megeszik ezeket). De nem lehet ezt a piramis számlájára írni.

Sokkal nyilvánvalóbb összefüggést lehet találni az ajánlott adagok nagysága és az elhízás között. A fogyasztók nem mindig értik ugyanazt a mennyiséget egy adag alatt, mint amennyit a piramis készítői gondoltak. Az elfogyasztott adagok nagysága teszi túlsúlyossá az embereket Amerikában. Ez nem egyezik meg a piramis által ajánlott adagok nagyságával. A táplálkozási piramisnak foglalkoznia kell ezzel a témával – mondta Dr Handisydes.

Dr. Handysides szerint, ha az emberek bevásárláskor legalább egy pillantást vetnének a táplálkozási piramisra, és a szerint vásárolnának, akkor a táplálkozási piramis nagymértékben befolyásolhatná a nemzet egészségét.

A Hetednapi Adventista Egyház több mint 130 éve ajánlja a vegetáriánus életmódot. Az adventistáknál átlagosan 50 százalékkal alacsonyabb a szívbetegségek, bizonyos rákbetegségek, infarktus és cukorbetegségek kockázata a Népegészségügyi Hivatal (US) adatai szerint. (Adventist News Network, VS 12)

oldal tetejére

EUTANÁZIA- HEVES VITA ORVOSI ÉS JOGI KÖRÖKBEN

2003. január 27.-én az ápolónőképző igazgatónőjének a meghallgatásával folytatódott az yvelines-i bíróságon a hét gyilkossággal vádolt 33 éves Christine Malevre pere. Maria-Louise-Darmon a kórház felelősségét hangoztatta, amiért nem figyelt fel a 33 éves ápolónő lelkiállapotára, s ezért kerülhetett sor a betegek átsegítésére a “jó halálba”. Az igazgatónő szerint Christine az ápolónő-tanfolyamon komoly és felelős magatartást tanúsított, ezért nem érti, hogy mi történhetett. A délutáni meghallgatáson az eutanáziás szakemberek mondták el véleményüket. A tét nem kicsi: ha a bíróság elfogadja a vádat, és a lányt gyilkosság miatt ítélik el, életfogytiglan vár rá. Ha az ügyeket eutanáziának minősítik, úgy viharos vita indulhat esete kapcsán a kegyes halálról, amely nemrég egy beadvány kapcsán máris heves indulatokat váltott ki orvosi és jogi körökben. Az Egészségügyi Szolgálatok Osztálya nemsokára megjelenteti a H. N. Adventista Egyház egészségügyi állásfoglalásairól szóló kézikönyvet, amelyben többek között szó lesz arról, hogy az egyház milyen álláspontot képvisel az eutanáziáról. (VS 13)

oldal tetejére

EGYRE BETEGEBB NEMZEDÉKEK JÖNNEK?

A gyerekek és a fiatalok egészségi állapota ijesztő mértékben hanyatlik a legfejlettebb országokban - állapították meg egy nemzetközi összehasonlító vizsgálat során. A fiatalok légzőszervi, csontrendszeri és pszichés problémáktól szenvednek a leggyakrabban. Az aggasztó jelenség elsősorban a civilizációs ártalmak megszaporodására és a családi élet zavaraira vezethető vissza. (Patika VS 14)

oldal tetejére

INKÁBB ÉLETMÓDVÁLTÁS

A kialakulófélben lévő 2. típusú cukorbetegség ellen a sport és az egészséges testsúly megőrzése csaknem kétszer hatásosabb, mint a gyógyszerek, állapították meg amerikai kutatók egy 3234 beteggel végzett vizsgálataikban. (Medismart, VS 15)

oldal tetejére

EGÉSZSÉGNEVELÉSI NAPOK A HELYI GYÜLEKEZETEKBEN:

oldal tetejére

2119 Pécel, Ráday u. 12., Magyarország
ESZO Híradó - egészségőrzéssel, prevenció és gyógyítás területén végzett közérdekű tudományos kutatásokkal és a Hetednapi Adventista Egyház egészségügyi szolgálataival kapcsolatos híreket és információkat tartalmaz.
A lap bármely részének másolása nem kötődik a kiadó előzetes hozzájárulásához.
Észrevételeket, javaslatokat, híranyagokat az alábbi címre várunk: Hetednapi Adventista Egyház - ESZO 2119 Pécel, Ráday u. 12., e-mail cím: vszilvia@sda.hu
ESZO Híradó szerkesztői: - felelős szerkesztő: Ősz-Farkas Ernő, szerkesztői munkatárs: Vas Szilvia, technikai munkatárs: ifj. Egervári Miklós